Pastierky list otca Róberta ohľadom stavebných prác okolo kostola v Bojničkách

Ostatná aktualizácia: 15 september 2020
Napísané: 05 september 2020

Pastierky list otca Róberta ohľadom stavebných prác okolo kostola v Bojničkách

Blížime sa k ukončeniu prvej fázy stavebných prác na našom kostolíku a to je vonkajšia úprava chodníkov a izolácia základov.

Ďakujem za mnohé osobné rozhovory a otázky, ktoré sa pri tejto časti prác postupne vynárali a osobne ste mi ich položili. Veľmi si cením túto formu komunikácie, pretože reči za chrbtom kňaza nikdy neviedli k ničomu pozitívnemu. Z komunikácie počas stavebných prác vyplynuli viaceré otázky, na ktoré chcem touto formou zodpovedať.

1. Prečo je chodník na strane od pamätníka taký úzky a zostal tam kúsok, kde by pokojne mohla byť dlažba? Počas prác na chodníku sa opäť vyskytol problém s podzemnou chodbou, ktorá smeruje od pamätníka nevedno kam. Je to časovaná bomba a akokoľvek sa podzemná chodba zasypávala, stále hrozí jej prevalenie a to nie len pred pamätníkom, kde sme už dieru v zemi zažili, ale rovnako tak aj pod schodmi a betónom, ktorý smeruje od schodov ku vchodu na chór.

Na betónoch sa objavujú nové pukliny a pri výkopoch chodníka sme zistili, že stará betónová kocka je v podstate stropom chodby a pri silnejších dažďoch môžeme očakávať, že sa podmyje ešte viac a proste sa zrúti. Preto prosím chlapov, aby si dávali pozor pri debatách pred sv. omšou pozor. Z tohto dôvodu sme sa snažili nájsť stabilné podložie pre chodník, aby sa nám nezrútil do chodby a z tohto dôvodu je chodník užší a tým stabilný aj vďaka sieťovine a betónu, ktorý pre istotu tvorí základňu pre kamenistý podklad.

Vzniknutý problém s podzemnou chodbou musíme vyriešiť a to jedine tak, že keď budeme v tretej fáze rekonštruovať vstupné schody pred hlavným vchodom a aj bočným od kultúrneho domu, budeme musieť chodbu odkopať, naviesť veľké bloky kameňa aby urobili spevňujúcu osnovu a následne chodbu zakopať a tak stabilizovať povrch. Predpokladáme aj to, že sa bude musieť pamätník presunúť, keďže chodba môže byť priamo pod ním a s tým bude toľko práce a papierovania s pamiatkovým úradom, že si to teraz nechcem ani len predstaviť. Je mi ľúto, že chodník nespĺňa optimálne predstavy, ale v horizonte najbližšieho obdobia sme museli urobiť takýto kompromis.

2. Budeme opravovať aj vstupné schody? Je to opodstatnená otázka a odpoveď znie áno. Nebude to však hneď. Prvoradou úlohou prác je upraviť vonkajšok, aby dažďová voda nevsakovala do múrov kostola a mohli sme na jar budúceho roka začať so stenami vo vnútri kostola. Keď bude táto práca za nami tak sa pustíme aj do schodov. A tento krok nám prirodzene otvára otázku. Keď schody tak aj plot okolo kostola? A odpoveď je, že samozrejme že aj oplotenie okolo kostola treba riešiť. A preto schody a oplotenie budú až záverečnou fázou všetkých našich prác. A spolu s nimi budeme riešiť aj spomínaný priestor pri pamätníku a všetky estetické detaily, aby areál okolo kostolíka bol pekný a estetický. Preto aj dlažbové chodníky boli robené tak, aby sa na nich mohli neskôr urobiť ešte konečné úpravy, ktoré uzavrú celý blok prác okolo nášho kostolíka.

Touto cestou Vám ďakujem za všetku trpezlivosť a pochopenie. Pánu starostovi, mne i firmám, ktoré pracujú na skrášlení nášho kostolíka, veľmi záleží na tom, aby sme prácu vykonali najlepšie ako sa len dá a verte mi, že sa o to zo všetkých síl snažíme. Je to boj na trochu dlhší čas. Ale zvládneme to, keď budeme všetci ťahať za jeden koniec a navzájom sa povzbudzovať a spoločne komunikovať takto otvorene o všetkých obavách a problémoch, ktoré prirodzene nastávajú a aj v budúcnosti budú nastávať a my im spoločne budeme čeliť a tak ako doteraz ich aj zvládneme. A pokojne sa kedykoľvek na mňa osobne obráťte. Som tu Bohom poslaný len a len pre Vás.

S úctou a vďakou za všetku vašu duchovnú i hmotnú podporu, Váš duchovný otec Róbert.